Навігація


ВАЖЛИВО
 на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
 на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец

 на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
 на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
 на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
Збережемо
 на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
НАРИСИ ІСТОРІЇ
Нариси історії міста Тростянець на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
Історія міста Тростянець

Історія міста Тростянець

 

Історія міста Тростянець на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец Історія міста розпочинається після поразки козацьких військ у 1652 році в битві під Берестечком. Коли населення Волині, Поділля, Київщини почало переселення на землі Слобожанщини. Переселенці, які заснували Тростянець серед боліт перед Охтирською горою у 1660 році, прийшли з Наддніпрянщини. З дерев’яних колод поставили високий частокіл для охорони від кримсько - татарських нападників, дерев’яну церкву, кілька хатин. Назва козацької слободи утворилася від однойменної річки Тростянки, порослої тростієм. Існує ще одна версія стосовно назви поселення. Наші пращури “тростянцями” називали сухі острівці серед заболоченої місцевості.

Основним заняттям населення було землеробство. Довгий час слободою Тростянець володіли нащадки духівника царя Петра І – Надаржинського.

Історія міста Тростянець на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец Найстарішою спорудою, що збереглася до теперішнього часу, вважається „Круглий двір”, збудований у 1749 році, як фортеця проти кримських татар. Вона могла витримати тривалу облогу, бо в одній з башт був колодязь, а в іншій запас їжі та смоли. Споруда має глухі високі стіни, чотири круглі триповерхові башти. На одній з коротких стін є вхід, виконаний у вигляді фігурної арки з флюгером нагорі. Жодного разу фортеця не використовувалась за своїм прямим призначенням. „Круглий двір” сполучався підземним ходом з панським будинком, та „Білою” Благовіщенською церквою, які знаходяться поруч. „Біла” церква була збудована у 1750 році в козацькому стилі.

Петро Ілліч Чайковський на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец Улітку 1864 року на запрошення князя Олексія Васильовича Голіцина (який на той час володів помістям) тут, будучи студентом Петербурзької консерваторії, перебував у гостях 24-річний юнак, майбутній відомий композитор та корифей класичної музики Петро Ілліч Чайковський. Глибоко в душу йому запала чарівна Тростянецька природа, з її привабливими Нескучанськими озерами з прозорою джерельною водою та ”Грот німф”, розташований на березі озера в лісовій гущавині. Не раз бував він у цій екзотичній споруді, яку було збудовано у 1809 році з великих кам’яних брил плескатої форми на честь 100-річчя Полтавської битви, та був свідком аматорських вистав кріпаків та виступів Петербурзького оркестру, які регулярно організовував поміщик. Саме перебуваючи в Тростянці Чайковським була створена увертюра до драми О.М.Островського ”Гроза”.

Петро Ілліч Чайковський на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец Тростянчани з гордістю зберігають пам’ять про генія світової музики: у міському парку ім. П. І. Чайковського встановлено єдиний у світі такого плану – на повний зріст – пам’ятник митцеві, щорічно навесні тут проходять Дні Петра Ілліча Чайковського, лунають його музичні твори.

1877 року в Тростянці за наказом російського міністру шляхів сполучення збудували локомотивне депо «Смородине» та закуплено 12 паротягів.

В 1889 році Тростянець відвідав А.П.Чехов, в 1883-1885 роках проживав П.А.Грабовський.

За проектом академіка, заслуженого діяча мистецтв України Олексія Бекетова на кошти Юлія Кеніга у 1913 році побудували, а 1916 році освятили нову Вознесенську церкву шатрово-купольного стилю з червоної цегли, що відповідає її народній назві – «Червона».

В 1917 році все, що належало Кенігам, останнім власникам землі та підприємств у Тростянці, було націоналізовано. На цих землях пізніше було створено Півненківський цукрозавод, бурякорадгосп, деревообробний комбінат, завод “Електропобутприлад”.

В 1923 році в місті створено Красно-Тростянецьку лісодослідну наукову станцію, де розводяться цінні породи дерев, проводиться дослідження розвитку багатьох культур. З ХІХ ст. і до сьогодення тут ведеться науково-дослідницька робота, аналогів якої немає в нашій країні. Тут працювали відомі вчені: члени-кореспонденти Академії наук І.М. Патлай, П.К. Фальковський, академік П.С. Погребняк та інші, які видали більше 400 наукових праць, заклали сотні ділянок лісу, які стали еталонними зразками для наслідування.

У 1940 році Тростянець отримав статус міста.

У 1989 році чисельність населення становила 25 706 осіб. За даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року, чисельність населення в місті становила 23370 осіб. Найбільшими підприємствами за радянських часів були Машинобудівний завод (виготовляв обладнання для цукрової промисловості), завод «Електропобутприлад» [4] (електропраски, рубильники), а також підприємства харчової та деревообробної промисловості. Після 1991 року чисельність підприємств значно скоротилася.

на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец У 2015 році чисельність населення в місті становила 20 708 осіб. Найбільш відомим підприємством Тростянця нині є шоколадна фабрика «Україна», одне з провідних підприємств в галузі харчової промисловості України. Це підприємство належить компанії «Mondelēz International» (кол. "Kraft Foods"), яка відома своїми торговими марками «Корона», «Alpen Gold», «Jacobs", "Tuc", "Barni" і "Milka».

Славиться тростянецька земля спортивними традиціями. Володимир Куц, розпочавши свій спортивний шлях із села Олексине (що неподалік від міста), згодом став заслуженим майстром спорту, дворазовим Олімпійським чемпіоном, триразовим рекордсменом світу у бігові на 5 та 10 тисяч метрів, найкращим спортсменом світу у 1956 і 1957 роках. У 1985 році в Тростянці йому встановлено пам’ятник, а його ім’я присвоєне міському стадіону. Поруч з пам’ятником В.Куцу встановлено алею слави кращих спортсменів Тростянеччини.

Багатогранна і різноманітна літературно-мистецька мапа краю. Тут народилися й зросли відомий український театральний діяч М.К. Йосипенко та художник П.Ф. Борисенко, літератор світового рівня Микола Хвильовий та лауреат премії ім. М. Островського Леонід Татаренко.

Саме завдяки Леонідові Татаренку, Віктору Герасимову та Івану Коломійцю Тростянець став фестивальним краєм: з 1991 року щороку проводиться єдиний в Україні сільський фестиваль мистецтв “Боромля”, конкурс на краще виконання пісень про село.

на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец В 2006 році, за ініціативи міського голови Юрія Бови, вперше на теренах Тростянця був проведений міжнародний живописний пленер «Мальовнича Тростянеччина», який cтав традиційним і відбувається щорічно восени.

на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец У червні 2009 року, за ініціативи міського голови Юрія Бови, вперше в стінах архітектурної пам’ятки 18-го століття «Круглий двір» було проведено Міжнародний фестиваль історичної реконструкції «Стара фортеця. Подорож крізь століття», який з кожним роком набирає все більшої популярності.

У травні 2012 року започатковано музичний фестиваль «Чайковський FEST», який у останні роки проходить у новому форматі, в стінах «Круглого двору», під відкритим небом.

на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец У травні 2012 року відкрито «Музей шоколаду». Він знаходиться у підпорядкуванні КЗ культурно-дозвіллєвого комплексу «Тростянецький».

на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец У липні 2013 року в Тростянці започатковано музичний фестиваль «СХІД-РОК», який наразі є одним з кращих, широковідомих музичних фестивалів України.

У липні 2017 року в Тростянці, в Дендропарку « Нескучне», вперше пройшов спортивний фестиваль «Нескучний ВелоFEST».

Наразі Тростянець по-праву вважається культурною та фестивальною столицею Слобожанського краю.

СМС інформування
Авторизація
Логін

ПарольЗабули пароль?

 Відновити 


Відкрите місто на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец

Мери за економічне зростання

Ми розвиваємо електронне урядування
Ми розвиваємо електронне урядування на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
Система електронних державних закупівль
на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
Розпорядження КМУ
на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
Картинна галерея в садибі Л.Кеніга
Дочiрнє пiдприємство ,,Елегiя-2” на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец

Куди ідти?
Міністрство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України
Міністрство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец

Асоціації
Асоціація міст України на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
Асоціація малих  міст України на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец