Навігація


ВАЖЛИВО
 на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
 на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец

 на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
 на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
 на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
Збережемо
 на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
НАРИСИ ІСТОРІЇ
Нариси історії міста Тростянець на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
Протести
 на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец

Злочинний районний бюджет: люди проти

Формуючи районний бюджет на новий, 2015 рік, Тростянецька районна рада лише на півроку забезпечила фінансування дитячих садків та закладів культури міста. У селах ситуація не краща. Пояснюють, мовляв: бюджет важкий, війна, немає коштів. А далі обіцяють – гроші будуть. Колись. Може.

Непрозора та закрита процедура формування бюджету підняла хвилю протесту у Тростянці. Спочатку сільські голови на засідання своєї Асоціації висловили з цього приводу своє невдоволення районному керівництву, потім на засіданні колегії Тростянецької райдержадміністрації лунали ті ж звинувачення у бік фінансового управління РДА, керівництва адміністрації та районної ради. Але проект бюджету, сформований без врахування потреб громад району вперто виносили на розгляд і затверджували все нові інстанції.

Вже до початку бюджетної комісії невдоволення працівників бюджетної сфери міста вилилося у мирне зібрання із вимогами в повному обсязі профінансувати заклади дошкільної освіти та культури. Година пікету під вікнами районних чиновників, виступи, вимоги, прохання… Проте, ні голова райради, ні очільник РДА, ні бодай хтось із їх найнижчих за посадою клерків до людей не вийшов! Люди самі потяглися до сесійної зали райради.

Сесійна зала для бажаючих «поспілкуватися» з авторами «голодного» бюджету – явно замала. Тростянчани вимагають у їх присутності провести засідання бюджетної комісії райради, що саме мала обговорювати головний фінансовий документ Тростянеччини. Депутати погоджуються. Рішення приймають за кілька хвилин: провести з очільниками населених пунктів району погоджувальну нараду щодо всіх тонкощів нового бюджету.

Виявляється, засідання погоджувальної ради – не для всіх. На нього не пустили представників громадськості, примусивши людей чотири години чекати на висновки наради, а також довго пручалися проти присутності журналістів.

 на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец

Кілька годин палкої дискусії закінчилися … обіцянками райради сільським та міським громадам, що, мовляв, все буде добре. Тільки не зараз. Пізніше: кошти, яких не вистачає на фінансування дитсадків та закладів культури, дадуть у лютому. Чому не зараз і що зміниться до лютого, здається, вже мало кого з керівників сіл цікавило: повірили на слово. Проте, не повірили представники Тростянецької міської ради – вони то знають ціну обіцянкам райради! Минулого року частину своїх обіцянок районні посадовці так і не виконали.

Вихідні дні минули для очільника міста Юрія Бови практично на робочому місці, разом з економістами і іншими активістами. Напередодні у п’ятницю Юрій Анатолійович був у Києві в Верховній Раді, де гостро стояло питання, як виживати дитсадкам і клубам в ситуації, коли РДА та райради не бажають виділяти кошти на повноцінне фінансування. Саме там, у комітеті Верховної ради з питань місцевого самоврядування, пояснили – на райони виділено достатньо коштів дотацій і на освіту, і на культуру, а якщо додати ті податки, що з цього року йдуть не до міського, а до районного бюджету, то грошей вистачить на фінансування всіх закладів. Звісно, жити на широку ногу ніхто не буде і варто працювати й над наповненням бюджету районним посадовцям, і розвивати місцеву економіку, заощаджувати на енергоносіях. А от чекати на додаткові кошти з Києва вже у лютому не слід. Саме з такими новинами повернувся мер міста додому і одразу почав разом з колегами аналізувати, де ж районні посадовці діли кошти районного бюджету, що тепер не вистачає ні селам, ні місту на дитсадки та клуби. І питання до районних посадовців почали виникати одразу, як тільки відкрили районний кошторис (раніше п’ятниці він був майже під грифом «секретно» і чиновники району не показували бюджет району нікому).

Але на пропозицію міського голови Юрія Бови терміново зібратися у неділю і доопрацювати бюджет, районні керманичі просто відмовилися.

Громаді залишалося одне – далі відстоювати свої законні права. І люди рішуче на це пішли…
У це важко віриться тим, хто звик до «протестів за винагороду», але ще більше, ніж першого разу, місцевих мешканців наступного робочого дня вдруге прийшли під стіни райради! Цього разу плакати у руках – нові, вимоги – все ті ж: справедливого розподілу коштів, прозорості бюджету.

Серед протестуючих – багато батьків дошкільнят. Їх хвилює доля малечі. Виявляється, у новому бюджеті районна рада протизаконно зменшила фінансування кожного вихованця дошкільного закладу аж на 2 тисячі гривень – з 9000 грн. до 7000 грн. на рік.
Забігаючи наперед зауважимо – чому так зробили, чиновники пояснити так і не змогли.

Протестувальники рішуче ввійшли у приміщення районної ради, запросивши з собою і очільника району Олександра Олійника, і тимчасово виконуючого обов’язки голови РДА Юрія Подопригору.

У вже знайомій людям сесійній залі райради – яблуку ніде впасти: обурені зневагою від районних чиновників, прийшли підтримати педагогів, культпрацівників міста та батьків вихованців ДНЗ їх рідні й друзі.

День був вирішальним – за годину – засідання президії райради, яка мала остаточно вирішити, виносити на сесію проект бюджету району, чи ні, а потім, власне, провести саме сесійне засідання. О.Олійник та Ю.Подопригора стояли на своєму: нічого переживати, грошей колись добавлять, а те, що інші чомусь забезпечені на весь рік, то якась незрима формула.

 на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец

На засідання президії райради запросили лише кількох представників громади Решті знову було сказано чекати…

- Ви пропонуєте нам затвердити бюджет, в якому не прораховуються витрати на захищені статті. Це порушення ряду статей бюджетного кодексу. Всі свої заклади ви профінансували у межах 2014 року. Ми просимо вас передати кошти для ДНЗ та клубів у такому ж обсязі, як ними було витрачено в 2014 році. – Справедливо наголосив міський голова Юрій Бова. - Новий бюджетний кодекс посилив відповідальність очільників громад за порушення. Ми не можемо здати бюджет, де не прораховуються обов’язкові витрати, зокрема, зарплата. Це несе за собою кримінальну відповідальність! Ви підставляєте всіх сільських голів!

Проте, автори районного бюджету навіть чути не хотіли про відповідальність – мовляв, ми так робили завжди – так і продовжуватимемо!

- Якщо виконувати прочитаний вами закон, то мене вже кілька разів можна було б посадити, - зізналася Ірина Слабоспицька, начальник фінансового управління райадміністрації.

Очільники району стояли на своєму, розповідаючи про те, що гроші раптово знайдуться, але не зараз, а через кілька тижнів. Чому так - не пояснювали.

До людей у сесійній залі члени президії райради вийшли через дві з половиною години. Відкладати розгляд бюджету району – відмовилися. Йти на зустріч громаді теж не побажали. Половина членів президії проголосувала за прийняття несправедливо розробленого бюджету і винесли його на розсуд сесії, що розпочалася у переповненій залі.

Сесію ради голова районної громади О.Олійник намагався провести швидко. Поспіхом, взагалі без обговорення та питань, затвердили План соціально-економічного розвитку району. Присутні жителі міста не почули ані слова про те, що повинен був донести до них Олійник: що буде з районом, з зарплатами, робочими містами, яких дій вживатиме влада у питанні ремонту доріг, що будуватиме, які будуть пільги чи субсидії… ЖОДНОГО слова громаді!!!

Власне, тільки-но розпочалося обговорення проекту бюджету району на 2015 рік, як стало зрозуміло – саме ці 19 осіб, переважно сільські депутати, не зважаючи на благання людей, налаштовані приймати пропоновані авторами документу цифри. Достукатися до совісті обранців громади робили спробу депутати від партії «Рідне місто» Ігор Яценко та Анатолій Лопатін, депутат Юрій Слабоспицький та міський голова Тростянця Юрій Бова.

- Якщо вами буде прийнято бюджет, що порушує законодавство, я особисто напишу заяву про злочин до прокуратури та міліції! – Рішуче продовжував боротися за права громади до кінця міський голова Юрій Бова. Мер вкотре з трибуни райради детально розклав «по поличках» можливість депутатів вже просто зараз, на сесії, виправити бюджет і, чесно його розділивши, забезпечити гарантовані державою видатки на освітню і культурну галузі міста, і сіл району.

Мабуть, таки злякавшись чи то народного осуду, чи кримінальної відповідальності, більшість депутатів відмовилася підтримати пропозицію голосувати за бюджет поіменно, яку вніс Ігор Яценко.

За грабіжницький для громад бюджет все ж таки проголосували…
Почувши від міського голови про прийняте депутатами Тростянецької райради суперечливе рішення, губернатор області терміново доручив своєму заступнику Івану Боршошу розібратися у ситуації, що склалася. Бо люди з зали, яку покинули районні депутати, розходитися по домівках не збиралися, навіть погрожуючи оголосити голодування і страйк.

 на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец

- Я ще достеменно не розібрався у ситуації, проте, як на мене, у цьому прийнятому бюджеті є якась корупційна складова. Я нікого не хочу образити. Але сподівання на перевиконання бюджету району є. Голова райради повинен гарантувати виплату зарплат у повному обсязі і місту, і селам, - заявив по приїзді І. Боршош.
Наслідком зустрічі О.Олійника із заступником губернатора стало призначення ще однієї погоджувальної наради з питань бюджету на наступний день і запевнення, що, мовляв, самі «швидко все владнаємо». Тим часом міська рада і громадськість склали звернення до Президента, голови ОДА, прокуратури та міліції з заявою про неправомірні дії голови райради та депутатів при прийнятті бюджету району.

Голова райради не став чекати чергових зустрічей з громадськістю і поспіхом підписав рішення про бюджет району на 2015 рок, давши всім зрозуміти, що скасовувати його не збирається. На жодні поступки міській раді та громадам сіл керівництво району не пішло. Більшість депутатів слухняно виконали «волю» наставника.

Наступного дня обіцяна О. Олійником заступнику губернатора нарада так і не відбулася. Сам очільник району поїхав з міста. До райради втретє прийшли люди. Спілкуватися з ними ніхто не захотів – працівники райради та РДА, за їх же ствердженням, розійшлися за «важливішими справами».

Та громадськість не здавалася: зателефонували губернатору області Миколі Клочку, який одразу ж запропонував зустрітися і обговорити проблему та шукати вихід із ситуації. Губернатор вислухав, дав доручення негайно створити робочу комісію з перевірки доходної та видаткової частини затвердженого райбюджету, відповідність державним нормативам забезпечення дітей, тощо.

Далі працювала комісія на чолі з Миколою Березіним, головою бюджетної комісії облради, Оленою Батраченко, начальником департаменту обласного фінансового управління та іншими профільними фахівцями області. За лічені години практично всі одноголосно назвали ряд помилок і незаконних дій у бюджеті Тростянеччини, на які раніше вказував міський голова (занижені показники доходів, невитримані нормативи фінансування дітей). Голові райради порадили терміново збирати сесію і думати як виправляти ситуацію в тому числі забезпечити обрахунки і місту, і селам по нормативу минулого року, як того вимагає не лише громада, а й законодавство.

Тростянець запрошує!
Авторизація
Логін

ПарольЗабули пароль?

 Відновити 


Відкрите місто на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец

Мери за економічне зростання
Ми розвиваємо електронне урядування
Ми розвиваємо електронне урядування на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
Система електронних державних закупівль
на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
Розпорядження КМУ
на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
Картинна галерея в садибі Л.Кеніга
Дочiрнє пiдприємство ,,Елегiя-2” на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец

Куди ідти?
Міністрство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України
Міністрство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец

Асоціації
Асоціація міст України на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
Асоціація малих  міст України на сайте trostyanets-miskrada.gov.ua Тростянец
Відвідуваність сайту